Antepinsaatyapı Gaziantep insaat yapı sektörü > Haberler > BETON DÖKÜMÜ

tumblr_muvsceU19X1sa6thvo1_1280

BETON DÖKÜMÜ

Antepinsaatyapı kalıp ve demir kontrolünden sonra beton dökümü esnasında tarafımızdan görevli bir kişi inşaatta hazır durumda bulunur. Beton döküm esnasında betonun kıvamının, vibratör ile işlenmesinin kontrolünü sağlar. Laboratuar ile irtibat kurulur. Laboratuar elemanları beton döküm esnasında mikserlerden her 100 m2lik inşaat için 6 adet beton numuneleri alır.Ayrıca dökülen betonlara slamp deneyi yapılarak betonun kıvamı ölçülür. Alınan numuneler bir gün inşaat alanında bekledikten sonra laboratuarda kür havuzuna konulur. Kür havuzunda bekleyen numunelerden 3 tanesi 7.günde, 3 tanesi de 28. günde beton basınç deneyi uygulanarak kırılır ve bu sayede betonun basınç dayanımları ölçülür. Şayet değerler olması gerekenden düşük çıkar ise dökülmüş olan beton kırılarak yeniden dökülür.

Beton döküm gününü ve saatini yapı denetim firmanıza mutlaka haber vermek zorundasınız. Beton dökümünde bir yetkili mühendis dökümü kontrol etmek zorunda, hemde laboratuardan beton numuneleri alınmak zorunda. Buna ek olarak beton dökülmeden önce, yapı denetim donatıları ve kalıbı kontrol edip beton için onay vermek zorunda. Neyse, betonunuzun saatinde geldiğini düşünüyoruz (o şanslı kesimdenseniz) ve şimdi ne yapacağız ona bakalım.

Beton dökümünden önce şantiyede kontrol edilmesi gerekenleri hızlıca sayarsak, Vibratör şantiyede ve çalışıyormu? Vibratör için uzatıcı kablo, elektrik panosu sorunsuz çalışıyor mu? Güvenlik önlemleri alındı mı? Kalıp yüzeyleri ve kalitesi kontrol edildi mi? Kalıp altına yeter sayıda demir direk konuldu mu? Betonun sulanması için hortum, örtü gibi ekipmanlar hazır mı? Beton dökülecek kalıbın içerisi temiz mi?(Kiriş içinde kırık asmolen parçaları, kalıp,demir parçaları olmasın)

Mikser şantiyemize gelir gelmez betonun yolda geçirdiği süreyi kontrol edelim. Santralden çıkış saatiyle size ulaşma saatlerini kontrol edin, 5 km mesafeyi 2 saatte aldıysa işkillenebilirsiniz. Ama biz burada şöförün ne yaptığı ile değil, betonun kaç saattir mikserde dönüp durduğu ile ilgileniyoruz. Betonun santralden çıkışı ile döküldüğü ana kadar geçen süre 2 saati geçmemesi kabul edilebilir bir süredir. 1 saat normal, daha kısa sürelerse daha fazla arzu edilmelidir.